Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Silikony i inne uszczelniacze do prac budowlanych oraz remontowych

Poznaj rodzaje silikonów i innych uszczelniaczy do prac  remontowo-budowlanych, fot. Leroy Merlin

Poznaj rodzaje silikonów i innych uszczelniaczy do prac  remontowo-budowlanych, fot. Leroy Merlin

Pod nazwą uszczelniacze kryje się szereg produktów, które służą do bezspoinowego uszczelnienia wszelkich szczelin, rys czy połączenia różnych materiałów. Mas uszczelniających jest bardzo dużo i większość z nich przeznaczona do stosowania w budownictwie.

Zobacz także

Materiały prasowe news Silikonowa masa tynkarska w superbiałym kolorze

Silikonowa masa tynkarska w superbiałym kolorze Silikonowa masa tynkarska w superbiałym kolorze

ARMASIL T TOP WHITE SP 1,5 mm – silikonowa masa tynkarska – to znany markowy tynk w nowej odsłonie! BIAŁY. TRWAŁY. DOSKONAŁY.

ARMASIL T TOP WHITE SP 1,5 mm – silikonowa masa tynkarska – to znany markowy tynk w nowej odsłonie! BIAŁY. TRWAŁY. DOSKONAŁY.

Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930

Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930 Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930

Remontowe porady i inspiracje

Remontowe porady i inspiracje Remontowe porady i inspiracje

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipą budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym...

Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipą budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym bezpłatnym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na modne i funkcjonalne urządzenie wnętrza.

Uszczelniacze to średniej gęstości masy, które dzięki dobrej przyczepności do większości materiałów stosowane są na każdej budowie, podczas remontu, prac wykończeniowych i sanitarnych. Tworzą elastyczne i trwałe spoiny.

Producenci chemii budowlanej oferują szeroką gamę produktów, od tych najbardziej uniwersalnych, do domowego użytku, po profesjonalne, do zadań specjalnych. Najbardziej popularne są silikony, ale w grupie uszczelniaczy znajdują się również przeróżne akryle, masy butylowe, polimerowe czy kauczukowe.

Czytaj też o: Chemii budowlanej do wykonywania okładzin ceramicznych

Rodzaje silikonów

Silikony są powszechnie stosowane we wszelkich pracach uszczelniających zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są niezastąpione podczas spoinowania, fugowania oraz uszczelnienia. Biorąc pod uwagę sposób utwardzenia masy silikonowej, która znacząco wpływa na jej właściwości, wyróżnia się silikony kwaśne (octowe) i neutralne.

Silikony kwaśne – jak można się domyślić – podczas aplikacji wydzielą charakterystyczny zapach octu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że są odporne na wysoką temperaturę i wilgoć, wyróżniają się także szybkim wiązaniem. Jednak silikony octowe nie wszędzie się sprawdzą, ponieważ wchodzą w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym, np. wapnem. Dlatego też nie nadają się do spoinowania m.in. tynków mineralnych. Ponadto nie należy ich łączyć z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu – skutkuje to zazwyczaj korozją metali (np. mosiądzu) czy przebarwieniami kamienia naturalnego. Odznaczają się również słabą przyczepnością do niektórych tworzyw sztucznych.

Natomiast silikony neutralne są bezzapachowe i obojętne chemicznie dla wszystkich materiałów. Jednak pewną niedogodnością jest dłuższy czas wiązania.

Silikony kwaśne, czyli jakie

Silikony sanitarne kwaśne. Ze względu na swoje właściwości grzybobójcze standardowo stosowane są w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Są niezastąpione podczas wypełniania szczelin narażonych na działanie wody, spoinowania armatury, wszelkich styków m.in. między umywalką a ścianą. Wykorzystuje się je także do różnych łączeń kuchennych, np. wykańczając krawędzie przy zlewozmywakach.

Na rynku dostępne są także silikony sanitarne o odczynie kwaśnym, które można stosować do powierzchni akrylowych i PVC – ale uwaga: nie są polecane do PE, PP, teflonu i naturalnego kamienia.

Producenci oferują również wersje ulepszone, np. z połyskiem czy szybko utwardzalne (całkowitą odporność na wodę uzyskuje się już po dwóch godzinach od nałożenia).

Silikony wysokotemperaturowe. To specjalistyczne uszczelniacze. Są odporne na działanie wysokich temperatur (nawet do 300°C), a także paliw, olejów i smarów. Wyróżniają się dobrą przyczepnością do metali, szkła czy ceramiki. Dzięki tym silikonom możliwe jest stworzenie trwałych i bezpiecznych szczelin przy instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, silnikach, płytach oraz innym sprzęcie kuchennym, a także piecach, kominach, rurach czy kanałach narażonych na wysokie temperatury.

Silikony szklarskie. Czyli po prostu uszczelniacze do szkła, szyb, luster, a także innych gładkich powierzchni. Silikony szklarskie są odporne na promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę (od -60 do +200°C). W stolarce okiennej najczęściej stosuje się je podczas spajania szklanych elementów.

Silikony szklarskie doskonale przylegają do drewna, cegły, powierzchni emaliowych i ceramicznych, więc polecane są m.in. do fugowania płytek ceramicznych. Mogą być również wykorzystane do uszczelniania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednak nie nadają się do PVC i wyrobów akrylowych, w tym szklenia okien malowanych farbami akrylowymi.

Silikony uniwersalne. Wykorzystuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z ich pomocą można połączyć wiele podłoży – od betonu po szkło i niektóre metale. Z powodzeniem posłużą m.in. do uszczelnienia kabin prysznicowych, szklanych witryn, drzwi, okien oraz elementów wykończenia wnętrz, np. parapetów czy posadzek. Ponadto dzięki nim można naprawić pęknięcia, rysy, przerwy dylatacyjne czy inne łączenia.

Silikony neutralne, czyli jakie

Silikony sanitarne neutralne. W ich składzie nie ma kwasu octowego, więc są mniej odporne na działanie wilgoci i pleśni, dlatego lepiej nie stosować ich do spoinowania fug sanitarnych w łazienkach (czyli miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci). Natomiast będą dobrym wyborem w przypadku spoinowania i fugowania takich materiałów jak beton, kamień, cegła, drewno, szkło, ceramika, powierzchnie szkliwione, metale czy tworzywa sztuczne. Dostępne są wersje ulepszone, czyli szybko utwardzalne i odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia.

Silikony budowlane. Są bezzapachowe oraz obojętne dla większości materiałów, dlatego można je bezpiecznie stosować podczas większości prac remontowo-budowlanych przeprowadzanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odznaczają się dobrą przyczepnością do podłoży budowlanych gładkich i porowatych, np. kamienia, tynku, szkła, cegły, drewna, ceramiki czy metalu. Doskonale wypełnią pęknięcia w ścianach i elewacjach, szczeliny przy cokołach, wokół ościeży oraz drzwi czy listew. Sprawdzą się również w większości połączeń stolarskich oraz przy mocowaniu luster w domu.

Silikony budowlane nie powodują przebarwień materiału, tworzą gładkie spoiny nadające się do malowania.

Silikony do kamienia naturalnego. Tworzą trwałe spoiny odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowanie UV. Przeznaczone są do takich kamieni naturalnych jak marmur, granit, porfir, kwarcyt lub piaskowiec, ale także szkła, powierzchni szkliwionych, PVC oraz akrylu. Specjalna formuła tych uszczelniaczy nie odbarwia kamienia, dlatego można je wykorzystywać m.in. przy montażu kuchennych zlewozmywaków do marmurowych blatów, wykańczaniu schodów na zewnątrz czy innych elementów dekoracyjnych z kamienia.

Silikony dekarskie. Są odporne na działanie wody (mogą być używane w czasie deszczu, a nawet pod wodą), światła słonecznego i innych czynników atmosferycznych. Służą m.in. do spoinowania rynien, uszczelniania membran i folii, papy, otworów dachowych, obróbek blacharskich oraz prowadzenia standardowych prac wykończeniowych na dachu. Silikony dekarskie te są odporne na korozję i odznaczają się dobrą przyczepnością do wielu materiałów, w tym papy bitumicznej, cegły, drewna, betonu, ceramiki, szkła, metali oraz większości tworzyw sztucznych.

Silikony do konstrukcji szklanych (w tym akwariów). Są odporne na promieniowanie UV, nietoksyczne, po utwardzeniu nieszkodliwe dla organizmów żywych. Charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoży idealnie gładkich, przede wszystkim szkła.

Silikony o podwyższonym stopniu higieny. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz wyróżniają się dobrą przyczepnością zarówno do podłoży porowatych, jak i nieporowatych: kamienia, muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła oraz powierzchni szkliwionych, PVC i akrylu. Silikony przeznaczone są do uszczelniania w pomieszczeniach o podniesionych wymogach czystości oraz sterylności, w salach szpitalnych, laboratoriach, w przemyśle farmaceutycznym, gastronomicznym i spożywczym.

Uszczelniacze akrylowe

Akryle wykazują dobrą przyczepność do większości materiałów budowlanych, chociaż głównie wykorzystuje się je do spoinowania tynków, wylewek, gładzi, a także drewna. Są elastyczne, neutralne chemicznie i odporne na skurcz podczas wiązania. Uszczelniacze akrylowe przeznaczone są do stosowania we wnętrzach, chociaż producenci oferują również specjalne preparaty do zastosowań zewnętrznych. Natomiast do wykonywania elastycznych spoin w suchej zabudowie dedykowane są akryle o większej przyczepności do gipsu, a do poddaszy, gdzie płyty gipsowo-kartonowe mają chronić więźbę przed ewentualnym ogniem, akryle ogniochronne. Na rynku dostępne są również akryle do tynków, w których składzie znajdują się drobne kamyczki, dzięki czemu spoina nie jest widoczna. Specjalne akryle malarskie umożliwiają szpachlowanie rys w ścianach przeznaczonych do pomalowania. Natomiast akryle szybkie umożliwiają kontynuowanie prac (np. gruntowanie czy malowanie) już po 20 min. od aplikacji.

Kleje montażowe

Kleje polimerowe są neutralne chemicznie i charakteryzują się wysoką siłą wiązania, sprawdzą się więc do mocowania elementów wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Mogą posłużyć m.in. do przyklejenia materiałów izolacyjnych (np. folii hydroizolacyjnej), plastikowych detali orynnowania, ozdobnych gzymsów, listew przypodłogowych, paneli ściennych, mat korkowych, styropianu, luster czy wieszaków. Wykonana z nich spoina jest trwała, wodoszczelna i elastyczna, odporna na promieniowanie UV, substancje chemiczne oraz czynniki biologiczne. Uszczelniacze polimerowe dostępne są w różnych kolorach oraz przezroczyste.

Uszczelniacze kauczukowe, kauczukowo-butylowe i butylowe

Uszczelniacze te znajdują zastosowanie głównie w pracach dekarskich. Są neutralnie chemicznie, odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością do wielu podłoży i co ważne można je nakładać na wilgotne powierzchnie. Preparaty sprawdzą się podczas napraw pokryć blaszanych lub mocowania obróbek blacharskich. Przydadzą się także do wykonywania spoin dylatacyjnych w murze lub uszczelniania połączeń balustrad z tarasem, schodami bądź balkonem. Można je stosować także we wnętrzach, np. w łazienkach, ponieważ są odporne na grzyby i pleśnie.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych Zachowanie się betonu komórkowego w warunkach pożarowych

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie...

Bardzo ważną cechą materiałów budowlanych, a zwłaszcza służących do budowy konstrukcyjnych części budynku, jest odporność ogniowa. Z tym pojęciem wiąże się odporność materiału na bezpośrednie działanie ognia, a także działanie wysokich temperatur.

dr inż. Marzena Najduchowska Ochrona powierzchniowa betonu

Ochrona powierzchniowa betonu Ochrona powierzchniowa betonu

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji....

Beton narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, agresję chemiczną związaną ze stałym wzrostem skażenia środowiska oraz agresywnych związków chemicznych z biegiem lat ulega degradacji. Jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także techniczny, starzenie się materiału może bowiem doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Romuald Skrzypczyński Kleje do okładzin - wykonawstwo

Kleje do okładzin - wykonawstwo Kleje do okładzin - wykonawstwo

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały...

Producenci klejów cementowych, mas do spoinowania, hydroizolacji i okładzin ceramicznych dostarczają na rynek wysokiej jakości produkty spełniające wymagania norm europejskich i aprobat technicznych. Materiały te są nowoczesne, co w połączeniu z nowymi technologiami stosowania pozwala na wykonywanie prac glazurniczych łatwo i szybko, a efekty są trwałe i estetyczne.

dr inż. Sławomir Chłądzyński, mgr inż. Łukasz Bąk Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej Rola cementu w kształtowaniu właściwości suchych mieszanek chemii budowlanej

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty...

Każda sucha mieszanka z grupy chemii budowlanej składa się z kilku podstawowych składników: spoiwa, kruszywa i wypełniaczy, dodatków mineralnych oraz domieszek chemicznych. Mniej skomplikowane produkty mogą zawierać jedynie kilka składników, bardziej specjalistyczne – nawet kilkanaście. Najważniejszą rolę odgrywa spoiwo, którym może być cement, wapno hydratyzowane, gips lub anhydryt, a także spoiwa organiczne.

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Geopolimery w budownictwie

Geopolimery w budownictwie Geopolimery w budownictwie

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2...

W wyniku produkcji jednej tony klasycznego cementu przedostaje się do atmosfery tona dwutlenku węgla. Podczas syntezy geopolimerów, które mogą mieć podobne zastosowanie, wydziela się 4–8 razy mniej CO2 przy zużyciu 2–3 razy mniejszej energii. Z tego powodu cement geopolimerowy nazwano zielonym cementem. Jest ekologiczny i wytrzymały, a mimo to rzadko stosowany w budownictwie.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanocementy i nanobetony

Nanocementy i nanobetony Nanocementy i nanobetony

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji...

Rozwój nanotechnologii przyniósł nowe możliwości poprawy właściwości fizycznych i chemicznych betonu. Jest on także szansą na uzyskanie zupełnie nowych cech, jak transparentość, zdolność do samoregeneracji czy samooczyszczania.

mgr inż. Sebastian Czernik Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Technologia wykonywania gładzi gipsowych Technologia wykonywania gładzi gipsowych

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest...

Podczas prac wykończeniowych w nowych budynkach, a także podczas remontów w obiektach modernizowanych często zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej, cienkiej warstwy materiału, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ścian i sufitów oraz nadanie im oczekiwanej gładkości. Cienką warstwą spełniającą funkcję wykończeniową jest gładź, wykonywana z drobnoziarnistych materiałów na bazie cementu, gipsu, wapna lub polimerów.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Jacek Góra, dr inż. Przemysław Brzyski Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu Ocena skuteczności hydrofobizacji powierzchniowej betonu

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany,...

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie impregnacją wodoodporną wyrobów budowlanych z betonu. Jednak w przeciwieństwie do materiałów porowatych typu cegła ceramiczna, zaprawy tynkarskie czy kamień budowlany, odnośnie do których dostępne są liczne opracowania potwierdzające skuteczność i zasadność hydrofobizacji, w odniesieniu do betonu brak jest jednoznacznych zaleceń.

mgr inż. Maciej Król, prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński Właściwości fibrogeopolimerów

Właściwości fibrogeopolimerów Właściwości fibrogeopolimerów

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery...

Trwają prace nad udoskonalaniem właściwości materiałów na bazie spoiw geopolimerowych, zwłaszcza parametrów związanych z rozciąganiem i zginaniem. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie mogą być fibrogeopolimery jako fibrokompozyty zbrojone włóknami.

mgr inż. Sebastian Czernik Jak uzyskać gładkie ściany?

Jak uzyskać gładkie ściany? Jak uzyskać gładkie ściany?

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe....

Podstawowe zadanie gładzi wydaje się oczywiste – uzyskanie idealnie gładkiej, równej i miłej w dotyku powierzchni ścian i sufitów. Stosuje się w tym celu łatwe w obróbce i drobnoziarniste gładzie gipsowe. Jak jednak osiągnąć zadowalający efekt i czy w każdej sytuacji można korzystać z takich samych rozwiązań?

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Błażej Gwozdowski Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie Nanotechnologia w budownictwie – wprowadzenie

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój...

Nanotechnologia – technologia i produkcja bardzo małych przedmiotów na poziomie najmniejszych cząstek materii – jest wciąż bardzo młodą dziedziną nauki. Niemniej coraz trudniej wyobrazić sobie dalszy rozwój przemysłu (także rynku materiałów budowlanych) bez jej udziału.

dr inż. Krzysztof Germaniuk, mgr inż. Tomasz Gajda Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Materiały naprawcze do betonu stosowane w obiektach inżynierskich

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza...

Stosowanie w naprawach konstrukcji inżynierskich produktów nieodpornych na wielokrotne, cykliczne zmiany temperatury jest często główną przyczyną niepowodzenia wykonywanych robót. Dotyczy to zwłaszcza materiałów naprawczych do betonu.

mgr inż. Mahmoud Hsino, dr hab. inż. Jerzy Pasławski Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

Materiały zmiennofazowe jako modyfikator betonu dojrzewającego w klimacie gorącym i suchym

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna...

W elemencie betonowanym w suchym i gorącym klimacie zachodzi równocześnie wiele procesów, wśród których główną rolę odgrywają dojrzewanie i twardnienie betonu. Podczas tych procesów reakcja egzotermiczna związana z hydratacją cementu w znacznym stopniu inicjuje naprężenia termiczne, które wraz z szybkim ubytkiem wody z mieszanki wywołują niepożądane skutki.

dr inż. Teresa Możaryn, dr inż. Anna Sokalska, dr inż. Michał Wójtowicz Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB Ochrona konstrukcji żelbetowych w obiektach rolniczych – wymagania norm i wytycznych ITB

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania,...

Żelbetowe obiekty rolnicze w trakcie eksploatacji narażone są na działanie środowisk zewnętrznych i wewnętrznych. Ze względu na specyficzne warunki użytkowania tych konstrukcji oraz stawiane im wymagania, już na etapie projektowania należy uwzględniać zasady i metody ochrony betonu i stali zbrojeniowej przed korozją i niszczącymi czynnikami atmosferycznymi.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, mgr inż. Maciej Król Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla Produkcja betonu a problem redukcji emisji dwutlenku węgla

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku,...

Beton jako najpopularniejszy materiał budowlany został objęty programem budownictwa zrównoważonego. W programie tym szuka się takich materiałów i procesów wytwórczych, które byłyby przyjazne środowisku, prowadziły do oszczędności energii i zapobiegały powiększeniu efektu cieplarnianego przez redukcję emisji gazów cieplarnianych.

mgr inż. Maciej Rokiel Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości Tynki ofiarne - klasyfikacja i właściwości

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę)....

Przy wyborze tynku należy brać pod uwagę jego kompatybilność z podłożem (wytrzymałość, przyczepność), trwałość (odporność na czynniki atmosferyczne) oraz estetykę (równość/gładkość powierzchni, strukturę). Odpowiedni dobór parametrów jest ważny zwłaszcza w wypadku tynków mających pełnić specjalne funkcje.

dr inż. Sławomir Chłądzyński Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym Kiedy środek gruntujący jest naprawdę środkiem gruntującym

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem...

Gruntowanie jest nieodłącznym etapem prac wykończeniowych. W związku z tym producenci chemii budowlanej ciągle wzbogacają ofertę środków gruntujących. Asortyment ten jest zróżnicowany, także pod względem ceny. Czy jednak mamy pewność, że za niższą cenę rzeczywiście kupujemy środek gruntujący?

dr inż. Jerzy Bochen Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia Prognozowanie trwałości tynków zewnętrznych na podstawie zmian właściwości fizycznych w procesie starzenia

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne,...

Najbardziej miarodajnymi testami określającymi zachowanie się materiałów pod wpływem czynników atmosferycznych są długotrwałe testy starzeniowe, trwające co najmniej 5 lat. Są one jednak czasochłonne, dlatego częściej wnioskuje się o trwałości na podstawie krótkotrwałych i przyśpieszonych testów.

mgr inż. Maciej Rokiel Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Właściwości i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

Rolą hydroizolacji jest odcięcie dostępu wody i wilgoci do budynku lub jego elementu.

dr inż. Teresa Rucińska, mgr inż. Agata Wygocka Domieszki do betonów

Domieszki do betonów Domieszki do betonów

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

Stosowanie domieszek chemicznych, takich jak superplastyfikatory, polikarboksylaty czy ultrasuperplastyfikatory, pozwala poprawiać cechy użytkowe betonów, a także optymalizować koszty ich produkcji.

dr inż. Artur Pałasz Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe Grunty i farby podkładowe – błędy i braki w wymaganiach norm oraz problemy jakościowe

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności...

Obecnie gruntuje się niemal wszystkie rodzaje podłoży, a w dodatku często wykorzystuje się do tego produkty niedostatecznej jakości. Oba zagadnienia – zasadność stosowania środków gruntujących w zależności od podłoża oraz określanie czynników wpływających na jakość tych wyrobów – okazują się problematyczne.

mgr inż. Maciej Rokiel Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających Specyfika i zastosowanie krystalicznych zapraw uszczelniających

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części...

Poprawne (czyli zgodne ze sztuką budowlaną) zaprojektowanie i wykonanie obiektu to bezwzględny wymóg bezproblemowej, długoletniej eksploatacji. Podstawą jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionej w gruncie. Doświadczenie pokazuje, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią problemy z wilgocią. Woda jest niestety takim medium, które bezlitośnie wykorzystuje wszelkie usterki i nieciągłości w warstwach hydroizolacyjnych, wnikając do wnętrza konstrukcji.

dr hab. inż. Danuta Barnat-Hunek, prof. ucz., dr inż. Piotr Smarzewski, mgr inż. Małgorzata Szafraniec Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu Hydrofobizowane zaprawy ciepłochronne z dodatkiem perlitu i keramzytu

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne środki i domieszki hydrofobizujące. Ich skuteczność można określić i porównać na podstawie wyników badań laboratoryjnych.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia » Wełna kamienna – izolacja bezpieczna od ognia »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową » Nowoczesne izolowanie pianą poliuretanową »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Panele grzewcze do ścian i sufitów » Panele grzewcze do ścian i sufitów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Płynne membrany do uszczelniania dachów » Płynne membrany do uszczelniania dachów »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Termomodernizacja na krokwiach dachowych » Termomodernizacja na krokwiach dachowych »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Uszczelnianie fundamentów »

Uszczelnianie fundamentów » Uszczelnianie fundamentów »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.