Silikony i inne uszczelniacze do prac budowlanych oraz remontowych
Poznaj rodzaje silikonów i innych uszczelniaczy do prac remontowo-budowlanych, fot. Leroy Merlin
Pod nazwą uszczelniacze kryje się szereg produktów, które służą do bezspoinowego uszczelnienia wszelkich szczelin, rys czy połączenia różnych materiałów. Mas uszczelniających jest bardzo dużo i większość z nich przeznaczona do stosowania w budownictwie.
Zobacz także
Materiały prasowe news Silikonowa masa tynkarska w superbiałym kolorze
ARMASIL T TOP WHITE SP 1,5 mm – silikonowa masa tynkarska – to znany markowy tynk w nowej odsłonie! BIAŁY. TRWAŁY. DOSKONAŁY.
ARMASIL T TOP WHITE SP 1,5 mm – silikonowa masa tynkarska – to znany markowy tynk w nowej odsłonie! BIAŁY. TRWAŁY. DOSKONAŁY.
Mikrozaprawa uszczelniająca Weber.tec 930
Remontowe porady i inspiracje
Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipą budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym...
Planujesz remont i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz i co jest najważniejsze w projekcie? Jak wybrać dobrą ekipą budowlaną i czym wykończyć ściany? W naszym bezpłatnym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na modne i funkcjonalne urządzenie wnętrza.
Uszczelniacze to średniej gęstości masy, które dzięki dobrej przyczepności do większości materiałów stosowane są na każdej budowie, podczas remontu, prac wykończeniowych i sanitarnych. Tworzą elastyczne i trwałe spoiny.
Producenci chemii budowlanej oferują szeroką gamę produktów, od tych najbardziej uniwersalnych, do domowego użytku, po profesjonalne, do zadań specjalnych. Najbardziej popularne są silikony, ale w grupie uszczelniaczy znajdują się również przeróżne akryle, masy butylowe, polimerowe czy kauczukowe.
Czytaj też o: Chemii budowlanej do wykonywania okładzin ceramicznych
Rodzaje silikonów
Silikony są powszechnie stosowane we wszelkich pracach uszczelniających zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Są niezastąpione podczas spoinowania, fugowania oraz uszczelnienia. Biorąc pod uwagę sposób utwardzenia masy silikonowej, która znacząco wpływa na jej właściwości, wyróżnia się silikony kwaśne (octowe) i neutralne.
Silikony kwaśne – jak można się domyślić – podczas aplikacji wydzielą charakterystyczny zapach octu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że są odporne na wysoką temperaturę i wilgoć, wyróżniają się także szybkim wiązaniem. Jednak silikony octowe nie wszędzie się sprawdzą, ponieważ wchodzą w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym, np. wapnem. Dlatego też nie nadają się do spoinowania m.in. tynków mineralnych. Ponadto nie należy ich łączyć z materiałami wrażliwymi na działanie kwasu – skutkuje to zazwyczaj korozją metali (np. mosiądzu) czy przebarwieniami kamienia naturalnego. Odznaczają się również słabą przyczepnością do niektórych tworzyw sztucznych.
Natomiast silikony neutralne są bezzapachowe i obojętne chemicznie dla wszystkich materiałów. Jednak pewną niedogodnością jest dłuższy czas wiązania.
Silikony kwaśne, czyli jakie
Silikony sanitarne kwaśne. Ze względu na swoje właściwości grzybobójcze standardowo stosowane są w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Są niezastąpione podczas wypełniania szczelin narażonych na działanie wody, spoinowania armatury, wszelkich styków m.in. między umywalką a ścianą. Wykorzystuje się je także do różnych łączeń kuchennych, np. wykańczając krawędzie przy zlewozmywakach.
Na rynku dostępne są także silikony sanitarne o odczynie kwaśnym, które można stosować do powierzchni akrylowych i PVC – ale uwaga: nie są polecane do PE, PP, teflonu i naturalnego kamienia.
Producenci oferują również wersje ulepszone, np. z połyskiem czy szybko utwardzalne (całkowitą odporność na wodę uzyskuje się już po dwóch godzinach od nałożenia).
Silikony wysokotemperaturowe. To specjalistyczne uszczelniacze. Są odporne na działanie wysokich temperatur (nawet do 300°C), a także paliw, olejów i smarów. Wyróżniają się dobrą przyczepnością do metali, szkła czy ceramiki. Dzięki tym silikonom możliwe jest stworzenie trwałych i bezpiecznych szczelin przy instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, silnikach, płytach oraz innym sprzęcie kuchennym, a także piecach, kominach, rurach czy kanałach narażonych na wysokie temperatury.
Silikony szklarskie. Czyli po prostu uszczelniacze do szkła, szyb, luster, a także innych gładkich powierzchni. Silikony szklarskie są odporne na promieniowanie UV, wysoką i niską temperaturę (od -60 do +200°C). W stolarce okiennej najczęściej stosuje się je podczas spajania szklanych elementów.
Silikony szklarskie doskonale przylegają do drewna, cegły, powierzchni emaliowych i ceramicznych, więc polecane są m.in. do fugowania płytek ceramicznych. Mogą być również wykorzystane do uszczelniania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jednak nie nadają się do PVC i wyrobów akrylowych, w tym szklenia okien malowanych farbami akrylowymi.
Silikony uniwersalne. Wykorzystuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Z ich pomocą można połączyć wiele podłoży – od betonu po szkło i niektóre metale. Z powodzeniem posłużą m.in. do uszczelnienia kabin prysznicowych, szklanych witryn, drzwi, okien oraz elementów wykończenia wnętrz, np. parapetów czy posadzek. Ponadto dzięki nim można naprawić pęknięcia, rysy, przerwy dylatacyjne czy inne łączenia.
Silikony neutralne, czyli jakie
Silikony sanitarne neutralne. W ich składzie nie ma kwasu octowego, więc są mniej odporne na działanie wilgoci i pleśni, dlatego lepiej nie stosować ich do spoinowania fug sanitarnych w łazienkach (czyli miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci). Natomiast będą dobrym wyborem w przypadku spoinowania i fugowania takich materiałów jak beton, kamień, cegła, drewno, szkło, ceramika, powierzchnie szkliwione, metale czy tworzywa sztuczne. Dostępne są wersje ulepszone, czyli szybko utwardzalne i odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia.
Silikony budowlane. Są bezzapachowe oraz obojętne dla większości materiałów, dlatego można je bezpiecznie stosować podczas większości prac remontowo-budowlanych przeprowadzanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odznaczają się dobrą przyczepnością do podłoży budowlanych gładkich i porowatych, np. kamienia, tynku, szkła, cegły, drewna, ceramiki czy metalu. Doskonale wypełnią pęknięcia w ścianach i elewacjach, szczeliny przy cokołach, wokół ościeży oraz drzwi czy listew. Sprawdzą się również w większości połączeń stolarskich oraz przy mocowaniu luster w domu.
Silikony budowlane nie powodują przebarwień materiału, tworzą gładkie spoiny nadające się do malowania.
Silikony do kamienia naturalnego. Tworzą trwałe spoiny odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowanie UV. Przeznaczone są do takich kamieni naturalnych jak marmur, granit, porfir, kwarcyt lub piaskowiec, ale także szkła, powierzchni szkliwionych, PVC oraz akrylu. Specjalna formuła tych uszczelniaczy nie odbarwia kamienia, dlatego można je wykorzystywać m.in. przy montażu kuchennych zlewozmywaków do marmurowych blatów, wykańczaniu schodów na zewnątrz czy innych elementów dekoracyjnych z kamienia.
Silikony dekarskie. Są odporne na działanie wody (mogą być używane w czasie deszczu, a nawet pod wodą), światła słonecznego i innych czynników atmosferycznych. Służą m.in. do spoinowania rynien, uszczelniania membran i folii, papy, otworów dachowych, obróbek blacharskich oraz prowadzenia standardowych prac wykończeniowych na dachu. Silikony dekarskie te są odporne na korozję i odznaczają się dobrą przyczepnością do wielu materiałów, w tym papy bitumicznej, cegły, drewna, betonu, ceramiki, szkła, metali oraz większości tworzyw sztucznych.
Silikony do konstrukcji szklanych (w tym akwariów). Są odporne na promieniowanie UV, nietoksyczne, po utwardzeniu nieszkodliwe dla organizmów żywych. Charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoży idealnie gładkich, przede wszystkim szkła.
Silikony o podwyższonym stopniu higieny. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz wyróżniają się dobrą przyczepnością zarówno do podłoży porowatych, jak i nieporowatych: kamienia, muru, cegły, betonu, drewna, aluminium, w tym również pokrytego malarskimi powłokami proszkowymi, szkła oraz powierzchni szkliwionych, PVC i akrylu. Silikony przeznaczone są do uszczelniania w pomieszczeniach o podniesionych wymogach czystości oraz sterylności, w salach szpitalnych, laboratoriach, w przemyśle farmaceutycznym, gastronomicznym i spożywczym.
Uszczelniacze akrylowe
Akryle wykazują dobrą przyczepność do większości materiałów budowlanych, chociaż głównie wykorzystuje się je do spoinowania tynków, wylewek, gładzi, a także drewna. Są elastyczne, neutralne chemicznie i odporne na skurcz podczas wiązania. Uszczelniacze akrylowe przeznaczone są do stosowania we wnętrzach, chociaż producenci oferują również specjalne preparaty do zastosowań zewnętrznych. Natomiast do wykonywania elastycznych spoin w suchej zabudowie dedykowane są akryle o większej przyczepności do gipsu, a do poddaszy, gdzie płyty gipsowo-kartonowe mają chronić więźbę przed ewentualnym ogniem, akryle ogniochronne. Na rynku dostępne są również akryle do tynków, w których składzie znajdują się drobne kamyczki, dzięki czemu spoina nie jest widoczna. Specjalne akryle malarskie umożliwiają szpachlowanie rys w ścianach przeznaczonych do pomalowania. Natomiast akryle szybkie umożliwiają kontynuowanie prac (np. gruntowanie czy malowanie) już po 20 min. od aplikacji.
Kleje montażowe
Kleje polimerowe są neutralne chemicznie i charakteryzują się wysoką siłą wiązania, sprawdzą się więc do mocowania elementów wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Mogą posłużyć m.in. do przyklejenia materiałów izolacyjnych (np. folii hydroizolacyjnej), plastikowych detali orynnowania, ozdobnych gzymsów, listew przypodłogowych, paneli ściennych, mat korkowych, styropianu, luster czy wieszaków. Wykonana z nich spoina jest trwała, wodoszczelna i elastyczna, odporna na promieniowanie UV, substancje chemiczne oraz czynniki biologiczne. Uszczelniacze polimerowe dostępne są w różnych kolorach oraz przezroczyste.
Uszczelniacze kauczukowe, kauczukowo-butylowe i butylowe
Uszczelniacze te znajdują zastosowanie głównie w pracach dekarskich. Są neutralnie chemicznie, odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością do wielu podłoży i co ważne można je nakładać na wilgotne powierzchnie. Preparaty sprawdzą się podczas napraw pokryć blaszanych lub mocowania obróbek blacharskich. Przydadzą się także do wykonywania spoin dylatacyjnych w murze lub uszczelniania połączeń balustrad z tarasem, schodami bądź balkonem. Można je stosować także we wnętrzach, np. w łazienkach, ponieważ są odporne na grzyby i pleśnie.