Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Badanie izolacyjności akustycznej w kontekście wyznaczania właściwości budek akustycznych

Acoustic insulation testing in the context of determining the properties of acoustic booths

Poznaj właściwości budek akustycznych, fot. Balma

Poznaj właściwości budek akustycznych, fot. Balma

Izolacyjność akustyczna przegród jest jedną z podstawowych właściwości fizycznych stosowanych w budownictwie do oceny jakości głównych przegród budynku, czyli np. ścian, drzwi, okien, stropów itp. Definicja izolacyjności akustycznej odnosi się do zdolności danej przegrody do izolowania (odgradzania) źródeł hałasu. Przegroda jest w tym przypadku barierą, której materiał stwarza opór R trudny do pokonania dla fal dźwiękowych.

Zobacz także

Paweł Siemieniuk Izolacje akustyczne w budownictwie mieszkaniowym

Izolacje akustyczne w budownictwie mieszkaniowym Izolacje akustyczne w budownictwie mieszkaniowym

Bagatelizowanie podczas budowy izolacji akustycznej prowadzi do wielu problemów, są one szczególnie uciążliwe w przypadku budynków wielorodzinnych. Dlatego też od razu najlepiej świadomie zrealizować projekt,...

Bagatelizowanie podczas budowy izolacji akustycznej prowadzi do wielu problemów, są one szczególnie uciążliwe w przypadku budynków wielorodzinnych. Dlatego też od razu najlepiej świadomie zrealizować projekt, oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich przepisów.

mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz, mgr inż. Henryk Kwapisz Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach

Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach Renowacja akustyczna – jak zabezpieczyć się przed hałasem w mieszkaniach i poprawić komfort akustyczny w szkołach

W unijnym „Zielonym Ładzie” bardzo wiele miejsca poświęca się konieczności termomodernizacji kilkudziesięciu milionów budynków w Europie, w tym kilku milionów w Polsce. Jest temu poświęcony specjalny program...

W unijnym „Zielonym Ładzie” bardzo wiele miejsca poświęca się konieczności termomodernizacji kilkudziesięciu milionów budynków w Europie, w tym kilku milionów w Polsce. Jest temu poświęcony specjalny program – „Fala Renowacji”. Cel jest oczywisty – osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r., a co za tym idzie poprawa jakości środowiska, ale też naszego komfortu życia. Zasadność tych działań jest oczywista, ale szkoda, że przy okazji tak szerokich programów zapomina się o tym, że jest jeszcze...

Ultrapur Sp. z o.o. Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Pianka poliuretanowa a szczelność budynku Pianka poliuretanowa a szczelność budynku

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który...

Wielu inwestorów, wybierając materiał do ocieplenia domu, kieruje się głównie parametrem lambda, czyli wartością współczynnika przewodzenia ciepła. Jest on jedynym zestandaryzowanym współczynnikiem, który określa właściwości izolacyjne materiału. Jednocześnie jest współczynnikiem wysoce niedoskonałym – określa, jak dany materiał może opierać się utracie ciepła poprzez przewodzenie.

*****
Budki akustyczne, nazywane również „zestawami meblowymi”, zyskują coraz większą popularność wśród pracodawców, którzy chcą zapewnić swoim pracownikom większy komfort pracy w biurach typu open space. Brak zharmonizowanej normy testowej, która byłaby odpowiednia zarówno dla zestawów mebli, jak i obudów, spowodował zamieszanie wśród akustyków, producentów mebli, projektantów biur i użytkowników. W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam dwie normy badawcze: ISO 23351-1, za pomocą której wyznaczamy współczynnik redukcji mowy oraz PN-EN ISO 11957 opisująca metodykę badawczą izolacyjności akustycznej. Otrzymane parametry, wyznaczone w laboratorium w kontrolowanym środowisku, pozwalają na rzetelne porównanie właściwości akustycznych zestawów meblowych oraz obudów między sobą.

Acoustic insulation testing in the context of determining the properties of acoustic booths

Acoustic booths, also called „furniture enclosures”, are becoming more and more popular among employers who want to provide their employees with greater comfort while working in open space offices. The lack of a harmonized test standard, suitable for both furniture sets and enclosures, has caused confusion among acousticians, furniture manufacturers, office designers and users. In this situation two research standards are very useful: ISO 23351-1, used while determining the speech level reduction, and PN-EN ISO 11957, which describes the research methodology for acoustic insulation. The obtained parameters, determined in a controlled environment of laboratory, allow for a reliable comparison of both the acoustic properties of furniture sets and the furniture enclosures.
*****

W celu wyznaczenia wartości parametru R w funkcji częstotliwości powszechnie stosowane są normy:

  • badania w laboratorium bez efektu przenoszenia bocznego:
    - PN-EN ISO 10140-1 łącznie z PN-EN ISO 10140-2,
    - PN-EN ISO 10140-4,
    - PN-EN ISO 10140-5,
  • w terenie, w warunkach in-situ,
    - np. wg PN-EN ISO 140-4
    - lub PN-EN ISO 16283-1.

Poznaj zasady: Projektowania i wznoszenia ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Z przeprowadzonych badań wyznacza się jednoliczbowy ważony wynik Rw, zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1. W tym zakresie zagadnienie jest znane i powszechnie stosowane w branży budowlanej, a główne wymogi opisane są w pakiecie norm PN-B-02151-1, PN-B-02151-2, PN-B-02151-3, PN-B-02151-4 oraz PN-B-02151-5, które są przywołane w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2023 r., poz. 2442).

Większy problem w zagadnieniach izolacyjności pojawia się w odniesieniu do budek akustycznych. Coraz więcej pracowników biurowych pracuje w biurach typu open space. Pracownicy próbujący skoncentrować się na niezależnych zadaniach są narażeni na szereg czynników rozpraszających ich uwagę w miejscu pracy, takich jak: hałas urządzeń biurowych, rozmowy prowadzone w sąsiedztwie, dźwięki telefonów oraz komunikatorów internetowych. Również wiele sytuacji wymaga zachowania poufności rozmowy, co jest trudne do osiągnięcia w otwartej przestrzeni biura.

Rozwiązaniem może być przeniesienie się do miejsca zapewniającego lepszą izolację akustyczną. Przykładem są zestawy mebli zaadaptowane do tego stanowiska pracy, kabiny robocze, kabiny konferencyjne, częściowo zabudowane grupy sof i częściowo zabudowane krzesła. Przykłady zestawów meblowych zostały opisane w normie ISO 23351-1. Przedstawia je RYS. 1–6.

rys1 budki akustyczne

RYS. 1 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: stanowisko pracy z otwartym sufitem

rys2 budki akustyczne

RYS. 2 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: stanowisko pracy z zamkniętym sufitem

rys3 budki akustyczne

RYS. 3 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: częściowo zamknięte krzesło

rys4 budki akustyczne

RYS. 4 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: grupa kanapowa do spotkań

rys5 budki akustyczne

RYS. 5 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: mobilne stanowisko pracy

rys6 budki akustyczne

RYS. 6 Schemat zestawów mebli wg ISO 23351-1: budka telefoniczna

Zestawy biurowe projektowane są jako stanowiska robocze dla jednego do sześciu pracowników, zazwyczaj wyposażone są one w drzwi, gniazdka elektryczne, oświetlenie, przeszklenia i wentylator (system wymiany powietrza). Montowane są na miejscu przy użyciu elementów, które można przenieść do dowolnego pomieszczenia przez drzwi przejściowe o normalnych rozmiarach. Nie są stałą częścią budynku i dlatego wykraczają poza zakres przepisów budowlanych. Montowane są w gotowym pomieszczeniu na etapie wyposażania, a nie podczas budowy budynku.

Z RYS. 1–6 wynika, że zestawy biurowe mogą być otwarte, częściowo zamknięte lub całkowicie zamknięte z drzwiami. Żeby móc je między sobą porównywać, najlepiej byłoby wyznaczyć właściwości akustyczne wg tej samej metody badawczej uwzględniającej ten sam cel, tj. zapewnienie lokalnej, wzmocnionej prywatności rozmowy dla pojedynczego użytkownika lub grupy użytkowników, redukcja hałasu przedostającego się z budki do otoczenia oraz zapewnienie pracownikowi miejsca do pracy ze zwiększonym komfortem akustycznym. Dlatego też stosowanie istniejących norm opisujących pomiary izolacyjności akustycznej, takich jak PN-EN ISO 10140-2, PN-EN ISO 16283-1 czy PN-EN ISO 10052, nie ma w przypadku tego typu konstrukcji zastosowania.

fot2 budki akustyczne

FOT. Balma

Istnieją również metody opisywania właściwości ekranów (np. PN-EN ISO 10053, PN-EN ISO 11821 lub PN-EN ISO 10847), ale nie nadają się one do opisu właściwości akustycznych całego stanowiska pracy ani obudowy. Brak zharmonizowanej normy testowej, która byłaby odpowiednia zarówno dla zestawów mebli, jak i obudów, spowodował zamieszanie i frustrację wśród akustyków, producentów mebli, projektantów biur i użytkowników. W tym przypadku przychodzą nam z pomocą dwie normy badawcze:

  • ISO 23351-1 „Acoustics – Measurement of speech level reduction of furniture ensembles and enclosures – Part 1: Laboratory method”.
  • PN-EN ISO 11957 „Akustyka – Wyznaczanie dźwiękoizolacyjnych właściwości kabin – Pomiary laboratoryjne i terenowe”.

ISO 23351-1 jest nową normą, która opisuje metodę określania potencjału redukcji poziomu mowy w zestawach mebli i obudowach, które mają zapewnić zwiększoną prywatność rozmowy dla użytkownika znajdującego się wewnątrz produktu. Głównym wynikiem niniejszego dokumentu jest pojedyncza liczba, redukcja poziomu mowy oznaczona symbolem DS,A w jednostce [dB]. Jest ona powiązana ze standardowym wysiłkiem mowy, ponieważ jest to najbardziej prawdopodobny dźwięk wytwarzany wewnątrz produktu.

Redukcja poziomu mowy opisuje, o ile poziom mocy dźwięku użytkownika ważony charakterystyką A, wyznaczony w komorze pogłosowej z wykorzystaniem normy PN-EN ISO 3741 jest zmniejszony, gdy mówiący użytkownik porusza się wewnątrz produktu.

Redukcja poziomu mowy DS,A jest niezależna od środowiska, ponieważ opiera się na powtarzalnych pomiarach poziomu mocy akustycznej w pogłosowej komorze akustycznej w warunkach laboratoryjnych.

Redukcja poziomu mowy jest znormalizowaną wartością techniczną, która może być używana do porównywania efektu akustycznego różnych produktów pod względem ich zdolności do redukcji poziomu mocy akustycznej mowy ważonej A oraz umożliwia klasyfikację produktów wg TABELI 1, zawartej w Załączniku D normy ISO 23351-1.

tabela1 budki akustyczne

TABELA 1 Klasyfikacja obudów ze względu na redukcję poziomu mowy, DS,A

Rozważając podane klasy akustyczne: A+, A oraz B gwarantują nam prywatność mowy, klasy C oraz D zależą od poziomu hałasu tła w pomieszczeniu, natomiast produkty nieklasyfikowane nie gwarantują zachowania prywatności mowy. Dzieje się tak dlatego, że moc akustyczna jest podwajana na każde 3 dB wzrostu poziomu, ponieważ decybelowa skala akustyczna jest logarytmiczna.

Załóżmy, że rozmawiamy w kabinie klasy B ze średnią głośnością mowy 60÷65 dB. Kabina klasy B redukuje poziom mowy DS,A do 30 dB. Eliminuje więc 30 dB z 65 dB mowy. Dzięki temu tylko około 35 dB dźwięku wytwarzanego w kabinie przenika poza kabinę do otwartego biura. W zdecydowanej większości biur hałas tła wynosi co najmniej 40 dB, zatem w tym przypadku dźwięk o natężeniu 35 dB, który wydostaje się na zewnątrz kabiny klasy B, zostanie zamaskowany przez hałas tła biurowego. Rozmowa prowadzona w kabinie nie będzie więc słyszalna ani zrozumiała dla osób siedzących w otwartym biurze. Dlatego w kabinie klasy B można już uzyskać poufność rozmowy.

W kwestii zrozumiałości mowy w konkretnym miejscu pomieszczenia, to zależy od tzw. odstępu sygnału od szumu, czyli różnicy pomiędzy poziomem dźwięku głosu mówcy w miejscu słuchacza a poziomem dźwięku tła akustycznego. Na tło akustyczne składają się wszystkie inne dźwięki docierające do uszu słuchacza (w biurze może to być hałas uliczny zza okna, szum komputerów, drukarek, ogólny szmer wytwarzany przez pozostałe osoby czy też pogłos wzbudzony przez głos mówcy). Najlepiej, aby głos mówcy był o co najmniej 15 dB głośniejszy od tła. Z tego względu większość norm dotyczących tego tematu zaleca dla pomieszczeń przeznaczonych do komunikacji słownej, aby poziom tła akustycznego był na poziomie nie większym niż 35÷40 dB(A).

Badania skuteczności redukcji mowy kabiny przeprowadza się w warunkach pogłosowych. Kryteria dotyczące pogłosowej komory akustycznej opisano w normie PN-EN ISO 3741, za pomocą której wyznacza się moc akustyczną w powtarzalnych warunkach pogłosowych. Badany zestaw meblowy (budkę akustyczną) do badania należy zainstalować w taki sam sposób, w jaki byłaby zwykle instalowana do użytkowania. Części obsługiwane, takie jak drzwi lub okna, muszą być w normalnym stanie użytkowym. System wentylacyjny musi działać tak jak w normalnych warunkach pracy z wymaganym wydatkiem wymiany powietrza w kabinie. Badany zestaw meblowy ustawia się w komorze pomiarowej w dwóch pozycjach wg opisu w normie.

Jeżeli próbka do badań składa się z kilku elementów, takich jak stanowisko pracy dostosowane do potrzeb użytkownika, to powinno być wyposażone we wszystkie elementy z zamierzoną końcową konfiguracją stanowiska pracy.

W celu przeprowadzenia badań w komorze pogłosowej źródłem dźwięku jest szum szerokopasmowy (tzw. szum różowy) w stanie ustalonym o stałej mocy akustycznej w każdym paśmie. Poziom ciśnienia akustycznego źródła dźwięku powinien być wystarczająco wysoki, aby spełniać względne kryteria normy ISO 3741 dotyczące odstępu pomiędzy mierzonym sygnałem a poziomem hałasu tła. Sygnał testowy odtwarzamy z wykorzystaniem wszechkierunkowego źródła dźwięku, spełniającego względne kryteria normy PN-EN ISO 3741 dotyczące hałasu tła w pasmach częstotliwości 1/1 oktawy od 125 Hz do 8000 Hz, umieszczamy w komorze pogłosowej, w obrysie zajmowanym przez badaną kabinę.

rys7 budki akustyczne

RYS. 7 Przykład układu pomiarowego w pogłosowej komorze akustycznej wg ISO 23351-1

Metoda badawcza opiera się na powtarzalnych pomiarach poziomu ciśnienia akustycznego zgodnie z normą ISO 3741.

W pierwszym etapie wyznaczamy redukcję poziomu Di w funkcji częstotliwości opisującą, jak bardzo poziom mocy akustycznej zostaje obniżony w wyniku badania emisji źródła dźwięku w zastępczej przestrzeni bez badanego obiektu oraz z zainstalowanym obiektem w pasmach częstotliwości 1/1 oktawy od 125 Hz do 8000 Hz (RYS. 7).

Obniżenie poziomu energii mocy akustycznej badanej określa się wzorem (1):

gdzie:

LW,P,1,i – poziom mocy akustycznej [dB ref. 1 pW (10-12)] wypromieniowywanej przez źródło dźwięku w punkcie referencyjnym bez badanej próbki,

LW,P,2,i – poziom mocy akustycznej [dB ref. 1 pW (10-12)] wypromieniowywanej przez źródło dźwięku w punkcie referencyjnym z badaną próbką.

W drugim etapie wyznaczamy obniżenie poziomu redukcji mowy DS,A, które zależne jest od różnicy widma mocy akustycznej w funkcji częstotliwości parametru Di. Obliczenie parametru DS,A opiera się na transformacji matematycznej, gdzie poziom mocy akustycznej LW,P,1,i zastępuje się znormalizowanym poziomem mocy akustycznej mowy LW,S,1,i podanym w TABELI 2.

tabela2 budki akustyczne

TABELA 2 Nieważony poziom mocy akustycznej mowy bezpłciowej

W tym przypadku poziom mocy akustycznej emitowanej przez badaną próbkę LW,S,2,i jest określony zależnością (2):

Poziom mocy akustycznej ważonej A wypromieniowywanej przez badaną próbkę w zakresie częstotliwości od 125 Hz do 8000 Hz wyznacza się ze wzoru (3):

gdzie:

Ai – jest wartością ważenia charakterystyki A dla pasma częstotliwości 1/1 oktawy.

Końcowym etapem jest wyznaczenie poziomu redukcji mowy DS,A, wyznaczany z zależności (4),

gdzie:

LW,S,A,1 = 68,4 dBA i jest poziomem mocy akustycznej mowy znormalizowanej według skali A w całym zakresie częstotliwości 125 Hz ÷ 8000 Hz.

Norma PN-EN ISO 11957 „Wyznaczanie dźwiękoizolacyjnych właściwości kabin – Pomiary laboratoryjne i terenowe” opisuje metodykę wyznaczania izolacyjności akustycznej Dp dla kabiny akustycznej, w której jednoliczbowy, ważony wynik Dp,w obliczamy zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1. Jest to norma dla zastosowania do produktów typu budka akustyczna i innych zespołów meblowych, która określa poziom „izolacyjności akustycznej” oznaczony symbolem Dp,w. Parametr ten opisuje, o ile zmniejszy się poziom hałasu przenikającego z zewnątrz do wnętrza budki, czyli z pomieszczenia, w którym się znajduje np. biuro typu open space i określa komfort pracy osoby pracującej we wnętrzu produktu.

rys8 budki akustyczne

RYS. 8 Przykład układu pomiarowego w pogłosowej komorze akustycznej wg wytycznych normy PN-EN ISO 11957

Izolacyjność akustyczna jest parametrem technicznym, który może być używany do porównywania różnych produktów. Wyznaczenie izolacyjności akustycznej kabiny z wykorzystaniem niniejszej normy jest niezależne od środowiska, w którym się znajduje, ponieważ opiera się na powtarzalnych pomiarach poziomu mocy akustycznej w komorze pogłosowej zgodnie z normą PN-EN ISO 3741 – Akustyka – Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej i poziomów energii akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów ciśnienia akustycznego – Metody dokładne w komorach pogłosowych”, która uwzględnia warunki środowiskowe.

Metodyka pomiarowa polega na pomiarze ciśnienia akustycznego w pogłosowej komorze pomiarowej w zakresie częstotliwości 100÷10 000 Hz w pasmach częstotliwości 1/3 oktawy zgodnie z normą PN-EN ISO 3741, wg schematu przedstawionego na RYS. 8.

Parametr izolacyjności akustycznej Dp w funkcji częstotliwości określony jest zależnością (5):

gdzie:

Lp(room) – uśrednione ciśnienie akustyczne w komorze pogłosowej w pasmach 1/3 oktawy,
Lp(cabin) – uśrednione ciśnienie akustyczne w badanej kabinie w pasmach 1/3 oktawy.

Końcowym etapem jest wyznaczenie jednoliczbowego, ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej kabiny Dp,w zgodnie z normą PN-EN ISO 717-1.

Obie opisane normy dotyczące budek akustycznych opierają metodykę pomiarową na powtarzalnych pomiarach wykonywanych w pogłosowej komorze pomiarowej, uwzględniając warunki środowiskowe opisane w normie PN-EN ISO 3741 (pomiar mocy akustycznej wykonywany metodą dokładną w klasie I). Dzięki temu pozwalają na wiarygodne wyznaczenie najważniejszego z parametrów, tj. zdolności do izolacyjności przed hałasem oraz umożliwiają rzetelne porównanie różnych wyrobów między sobą.

Literatura

1. ISO 23351-1:2020, „Acoustics – Measurement of speech level reduction of furniture ensembles and enclosures Part 1: Laboratory method”.
2. PN-EN ISO 11957:2010E, „Akustyka – Wyznaczanie dźwiękoizolacyjnych właściwości kabin – Pomiary laboratoryjne i terenowe”.
3. PN-EN ISO 3741:2011, „Akustyka – Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej i poziomów energii akustycznej źródeł hałasu na podstawie pomiarów ciśnienia akustycznego – Metody dokładne w komorach pogłosowych”.
4. PN-EN ISO 717-1:2021-06, „Akustyka – Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych – Część 1: Izolacyjność od dźwięków powietrznych”.

Komentarze

Powiązane

Materiały prasowe news Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Rynek silikatów – 10 lat rozwoju Rynek silikatów – 10 lat rozwoju

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim...

Wdrażanie nowych rozwiązań w branży budowlanej wymaga czasu oraz dużego nakładu energii. Polski rynek nie jest zamknięty na innowacje, jednak podchodzi do nich z ostrożnością i ocenia przede wszystkim pod kątem korzyści – finansowych, wykonawczych czy wizualnych. Producenci materiałów budowlanych, chcąc dopasować ofertę do potrzeb i wymagań polskich inwestycji, od wielu lat kontynuują pracę edukacyjną, legislacyjną oraz komunikacyjną z pozostałymi uczestnikami procesu budowlanego. Czy działania te...

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych

Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe w domach drewnianych Wełna mineralna zwiększa bezpieczeństwo pożarowe  w domach drewnianych

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność...

W Polsce budynki drewniane to przede wszystkim domy jednorodzinne. Jak pokazują dane GUS, na razie stanowią 1% wszystkich budynków mieszkalnych oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku, ale ich popularność wzrasta. Jednak drewno używane jest nie tylko przy budowie domów szkieletowych, w postaci więźby dachowej znajduje się też niemal w każdym domu budowanym w technologii tradycyjnej. Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe budynków. W zwiększeniu jego poziomu pomaga izolacja...

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6) Projektowanie złączy budowlanych w aspekcie cieplno-wilgotnościowym (cz. 6)

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane...

Integralną częścią projektowania budynków o niskim zużyciu energii (NZEB) jest minimalizacja strat ciepła przez ich elementy obudowy (przegrody zewnętrzne i złącza budowlane). Złącza budowlane, nazywane także mostkami cieplnymi (termicznymi), powstają m.in. w wyniku połączenia przegród budynku. Generują dodatkowe straty ciepła przez przegrody budowlane.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41) Zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego przy renowacji zawilgoconych budowli (cz. 41)

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku...

Wykonanie hydroizolacji wtórnej w postaci nieprzepuszczalnej dla wody konstrukcji betonowej jest rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak technicznie bardzo złożonym, a jego skuteczność, bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej metody, determinowana jest przez prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie – szczególnie istotne jest zapewnienie szczelności złączy, przyłączy oraz przepustów.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 2). Studium przypadku

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób...

Wybór rozwiązania materiałowego i kompleksowej technologii naprawy obiektu poddanego ekspertyzie musi wynikać z wcześniej wykonanych badań. Rezultaty badań wstępnych w wielu przypadkach narzucają sposób rozwiązania izolacji fundamentów.

Sebastian Malinowski Izolacje akustyczne w biurach

Izolacje akustyczne w biurach Izolacje akustyczne w biurach

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie...

Ekonomia pracy wymaga obecnie otwartych, ułatwiających komunikację środowisk biurowych. Odpowiednia akustyka w pomieszczeniach typu open space tworzy atmosferę, która sprzyja zarówno swobodnej wymianie informacji pomiędzy pracownikami, jak i ich koncentracji. Nie każdy jednak wie, że bardzo duży wpływ ma na to konstrukcja sufitu.

dr inż. Beata Anwajler, mgr inż. Anna Piwowar Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych Bioniczny kompozyt komórkowy o właściwościach izolacyjnych

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko...

Współcześnie uwaga badaczy oraz polityków z całego świata została zwrócona na globalny problem negatywnego oddziaływania energetyki na środowisko naturalne. Szczególnym zagadnieniem stało się zjawisko zwiększania efektu cieplarnianego, które jest wskazywane jako skutek działalności człowieka. Za nadrzędną przyczynę tego zjawiska uznaje się emisję gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla) związaną ze spalaniem paliw kopalnych oraz ubóstwem, które powoduje trudności w zaspakajaniu podstawowych...

Fiberglass Fabrics s.c. Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego Wiele zastosowań siatki z włókna szklanego

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z...

Siatka z włókna szklanego jest wykorzystywana w systemach ociepleniowych jako warstwa zbrojąca tynków zewnętrznych. Ma za zadanie zapobiec ich pękaniu oraz powstawaniu rys podczas użytkowania. Siatka z włókna szklanego pozwala na przedłużenie żywotności całego systemu ociepleniowego w danym budynku. W sklepie internetowym FFBudowlany.pl oferujemy szeroki wybór różnych gramatur oraz sposobów aplikacji tego produktu.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7) Całkowite przenikanie ciepła przez elementy obudowy budynku (cz. 7)

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu...

W celu ustalenia bilansu energetycznego budynku niezbędna jest znajomość określania współczynnika strat ciepła przez przenikanie przez elementy obudowy budynku z uwzględnieniem przepływu ciepła w polu jednowymiarowym (1D), dwuwymiarowym (2D) oraz trójwymiarowym (3D).

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych Fasady wentylowane w budynkach wysokich i wysokościowych

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji...

Projektowanie obiektów wielopiętrowych wiąże się z większymi wyzwaniami w zakresie ochrony przed ogniem, wiatrem oraz stratami cieplnymi – szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy popularny typ konstrukcji ścian zewnętrznych wykańczanych fasadą wentylowaną. O jakich zjawiskach fizycznych i obciążeniach mowa? W jaki sposób determinują one dobór odpowiedniej izolacji budynku?

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych Fibrobeton – kompozyt cementowy do zadań specjalnych

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość...

Beton jest najczęściej używanym materiałem budowlanym na świecie i jest stosowany w prawie każdym typie konstrukcji. Beton jest niezbędnym materiałem budowlanym ze względu na swoją trwałość, wytrzymałość i wyjątkową długowieczność. Może wytrzymać naprężenia ściskające i rozciągające oraz trudne warunki pogodowe bez uszczerbku dla stabilności architektonicznej. Wytrzymałość betonu na ściskanie w połączeniu z wytrzymałością materiału wzmacniającego na rozciąganie poprawia ogólną jego trwałość. Beton...

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z użyciem systemu FRCM (cz. 1)

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki...

Wzmocnienie systemem FRCM polega na utworzeniu konstrukcji zespolonej: muru lub żelbetu ze wzmocnieniem, czyli kilkumilimetrową warstwą zaprawy z dodatkowym zbrojeniem. Jako zbrojenie stosuje się siatki z włókien węglowych, siatki PBO (poliparafenilen-benzobisoxazol), siatki z włóknami szklanymi, aramidowymi, bazaltowymi oraz stalowymi o wysokiej wytrzymałości (UHTSS – Ultra High Tensile Strength Steel). Zbrojenie to jest osadzane w tzw. mineralnej matrycy cementowej, w której dopuszcza się niewielką...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz.3). Przykłady realizacji

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

W artykule opisano szczegóły poprawnego wykonywania iniekcji w kontekście jakości prac renowacyjnych. Kiedy należy wykonać ocenę przegrody pod kątem możliwości wykonania iniekcji?

Paweł Siemieniuk Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania...

Zadaniem stropu jest przede wszystkim podział budynku na kondygnacje. Ponieważ jednak nie jest to jego jedyna funkcja, rodzaj tej poziomej przegrody musi być dobrze przemyślany, i to już na etapie projektowania domu. Taka decyzja jest praktycznie nieodwracalna, gdyż po wybudowaniu domu trudno ją zmienić.

inż. Izabela Dziedzic-Polańska Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych Ekologiczne i ekonomiczne ujęcie termomodernizacji budynków mieszkalnych

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć...

Termomodernizacja budynku jest ważna ze względu na jej korzyści dla środowiska i ekonomii. Właściwie wykonana termomodernizacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. Ponadto, zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia może przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku, co może przełożyć się na zwiększenie jego wartości.

prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2) Projektowanie wzmocnień konstrukcji murowych z wykorzystaniem systemu FRCM (cz. 2)

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

Artykuł jest kontynuacją tekstu opublikowanego w numerze 2/2023 miesięcznika IZOLACJE.

dr inż. Gerard Brzózka Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających Propozycja modyfikacji projektowania rezonansowych układów pochłaniających

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej...

Podstawy do projektowania rezonansowych układów pochłaniających zostały zaproponowane w odniesieniu do rezonatorów komorowych perforowanych i szczelinowych przez Smithsa i Kostena już w 1951 r. [1]. Jej szeroką interpretację w polskiej literaturze przedstawili profesorowie Sadowski i Żyszkowski [2, 3]. Pewną uciążliwość tej propozycji stanowiła konieczność korzystania z nomogramów, co determinuje stosunkowo małą dokładność.

Adrian Hołub Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań Uszkodzenia stropów – monitoring przemieszczeń, ugięć i spękań

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne...

Corocznie słyszymy o katastrofach budowlanych związanych z zawaleniem stropów w budynkach o różnej funkcjonalności. Przed wystąpieniem o roszczenia do wykonawcy w odniesieniu do uszkodzeń stropu niezbędne jest określenie, co było przyczyną destrukcji. Często jest to nie jeden, a zespół czynników nakładających się na siebie. Ważne jest zbadanie, czy błędy powstały na etapie projektowania, wykonawstwa czy nieprawidłowego użytkowania.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego Analiza dokumentacji technicznej prac renowacyjnych (cz. 4). Uszczelnienia typu wannowego

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów...

W przypadku izolacji typu wannowego trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan przegród. Chodzi o stan powierzchni oraz wilgotność. Jeżeli do budowy ścian fundamentowych piwnic nie zastosowano materiałów całkowicie nieodpornych na wilgoć (np. beton komórkowy), to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku, chociaż rozwiązanie z zewnętrzną powłoką uszczelniającą jest o wiele bardziej korzystne.

Farby KABE Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD

Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM z tynkami natryskowymi AKORD Nowoczesne systemy ociepleń KABE THERM  z tynkami natryskowymi AKORD

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich....

Bogata oferta systemów ociepleń KABE THERM zawiera kompletny zestaw systemów ociepleń z tynkami do natryskowego (mechanicznego) wykonywania ochronno-dekoracyjnych, cienkowarstwowych wypraw tynkarskich. Natryskowe tynki cienkowarstwowe AKORD firmy Farby KABE, w stosunku do tynków wykonywanych ręcznie, wyróżniają się łatwą aplikacją, wysoką wydajnością, a przede wszystkim wyjątkowo równomierną i wyraźną fakturą.

dr hab. Inż. Zbigniew Suchorab, Krzysztof Tabiś, mgr inż. Tomasz Rogala, dr hab. Zenon Szczepaniak, dr hab. Waldemar Susek, mgr inż. Magdalena Paśnikowska-Łukaszuk Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej Bezinwazyjne pomiary wilgotności materiałów budowlanych za pomocą technik reflektometrycznej i mikrofalowej

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki...

Badania zawilgocenia murów stanowią ważny element oceny stanu technicznego obiektów budowlanych. W wyniku nadmiernego zawilgocenia następuje destrukcja murów, ale również tworzą się niekorzystne warunki dla zdrowia użytkowników obiektu. W celu powstrzymania procesu destrukcji konieczne jest wykonanie izolacji wtórnych, a do prawidłowego ich wykonania niezbędna jest znajomość stopnia zawilgocenia murów, a także rozkładu wilgotności na grubości i wysokości ścian.

dr inż. Szymon Swierczyna Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące Badanie nośności i sztywności ścinanych połączeń na wkręty samowiercące

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania...

Wkręty samowiercące stosuje się w konstrukcjach stalowych m.in. do zakładkowego łączenia prętów kratownic z kształtowników giętych. W tym przypadku łączniki są obciążone siłą poprzeczną i podczas projektowania należy zweryfikować ich nośność na docisk oraz na ścinanie, a także uwzględnić wpływ sztywności połączeń na stan deformacji konstrukcji.

mgr inż. Monika Hyjek Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych Dobór prawidłowych rozwiązań ścian zewnętrznych na granicy stref pożarowych

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości...

Przy projektowaniu ścian zewnętrznych należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: wymagania techniczne, obowiązujące przepisy oraz wymogi narzucone przez ubezpieczyciela czy inwestora. Należy uwzględnić właściwości wytrzymałościowe, a jednocześnie cieplne, akustyczne i ogniowe.

mgr inż. Klaudiusz Borkowicz, mgr inż. Szymon Kasprzyk Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii Ocena stopnia rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów...

W ostatniej dekadzie coraz większą uwagę zwraca się na bezpieczeństwo pożarowe budynków. Przyczyniło się do tego m.in. kilka incydentów związanych z pożarami, gdzie przez użycie nieodpowiednich materiałów budowlanych pożar rozwijał się w wysokim tempie, zagrażając życiu i zdrowiu wielu ludzi.

Wybrane dla Ciebie

Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Pokrycia ceramiczne na każdy dach » Pokrycia ceramiczne na każdy dach »

Hydroizolacja do starych dachów »

Hydroizolacja do starych dachów » Hydroizolacja do starych dachów »

Styropian na wiele sposobów »

Styropian na wiele sposobów » Styropian na wiele sposobów »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » » Systemowe ocieplenia, by przyspieszyć tempo prac » »

Usuń pleśń ze swojego domu »

Usuń pleśń ze swojego domu » Usuń pleśń ze swojego domu »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę » Zanim zaczniesz budowę, zrób ekspertyzę »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków » Termomodernizacja z poszanowaniem wartości zabytków »

Fachowa pomoc i doradztwo w centrach dystrybucji »

Fachowa pomoc i doradztwo w centrach dystrybucji » Fachowa pomoc i doradztwo w centrach dystrybucji »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Papa dachowa, która oczyszcza powietrze » Papa dachowa, która oczyszcza powietrze »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka » Prawidłowe wykonanie elewacji w systemie ETICS to jakość, żywotność i estetyka »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.